KONST / Oljemålningar / Oljemålning 16661016
nr 1666 1016
Johan Krouthén
(1858-1932), Sverige
Oljemålning, Signerad, daterad 1919, badflickor på klippa. Olja på duk, 59x88 cm, yttermått inklusive ram: 77x106 cm
Johan Krouthén, svensk målare född 1858, död 1932.
Utrop:
70.000 kr
Såld:
66.000 kr
måndag 9 december 2024
kl 19:40:19
30/11 13:33:44
65.000 kr
9/12 15:51:23
- Klassiska
9 dec
Klassiska
Läs mer om Klassiska